Proč nám u babičky tak chutnalo :)

A jsou tady další prázdniny!  Ráno jsem odběhla k dceři ještě se rozloučit s vnoučaty. Je sobota 2.7.2016  a rodina mé dcery i s pejskem jedou na vodu.

Vyfasovala jsem klíč od domu, dostala pokyny jak a kdy krmit rybičky, agamy, želvičku, rozdala jsme poslední pusinky vnoučkovi, vnučce a s přáním šťastné cesty jsem za nimi  zavřela vrata. Bydlíme od sebe jen přes dvě zahrady, takže mě to odběhnutí nezabralo ani moc času.

2013-06-21 20.54.29

 

Dnes po ránu jsem viděla tolik štěstí v očích mých vnoučat, tolik očekávání, tolik radosti! Není divu, vždyť život pokud ho žijeme na plno je právě o těch touhách, přáních a těšení se každý den na něco krásného.
Uvařila jsem si kafíčko a vzala jsem si ho na terasu. Nostalgie mě zavedla do mých dětských let, do dob kdy jsem odjížděla na prázdniny k mé babičce.
Nevím proč, ale mé dětství jako by se smrsklo právě do období prázdnin. Pamatuji si snad vše, co jsem u babičky a dědečka v těch dnech bez školních povinností zažívala.
image-0.02.01.b5834d8a4181316fc78979ebc3defce0f4ecad1e80c256b9d56c92c6a3e460d7-V
Kromě běhání po loukách, pasení krav, sbírání hub nebo borůvek, večerního vyprávění v kruhu nás dětí společně s dospělými a všem dalšími činnostmi,  kterými se děti dokážou zabývat na vesnici si nejvíc
 pamatuji,  jaké dobroty nám dětem babička připravovala.
 Zrovna včera, když byla u mě má skoro jedenáctiletá vnučka a viděla jak se snažím tvořit svůj první blog , tak jsme si o tom povídaly.
Začalo to tím, že vnučka ovlivněná dnešní dobou, kdy k nám proudí informace ze všech stran, mě začala vysvětlovat, jak jsou zdravá vajíčka. Moc se divila, když jsem ji řekla, že ještě donedávna byla doporučení jíst vajíčka v omezeném množství a jako důvod byl uveden, že zvyšují hladinu špatného cholesterolu. Na otázku“ proč?“ jsem ji musela odpovědět, že nevím. Já sama jsem je jedla vždy, když jsem měla na ně chuť. A tak jsme si povídaly, jaké potraviny jsou vhodné, a kterým se raději vyhýbat.
image-0.02.01.a587b25553981c0b6d88b5cf7d16967daa30760684be2ff8f3f3a808bd149d4c-V (2)
Vzpomínala jsem co jsem jedla jako malá a opět nejvíce jídel z dětství mám uloženo v paměti právě ty, co připravovala moje babička. A světe div se! Byla to vajíčka na jakýkoliv způsob, samozřejmě od  slepiček, které babička chovala , různé pomazánky, kde hlavní složkou bylo máslo a tvaroh. Obojí děláno doma z mléka od naši Lani. Laňa tak se jmenovala naše kravička.
A najednou mi naskakovaly další názvy dobrůtek, kterými nás babička krmila. Vážně si nepamatuji jediné jídlo, které by mi od ní nechutnalo. A to jsme byla velmi vybíravé dítě! Však se  moji rodiče se mnou natrápili!
A tak jsem vnučce vyjmenovávala všechna ta skvělá jídla a říkám ji “ Nevím proč, ale mě od mé babičky chutnalo prostě všechno!“  Kajka se na mě podívala těma svýma velkýma očima, usmála se a povídá „Babi mě od tebe taky všechno moc chutná!“ Musela jsem ji obejmout, tu moji malou-velkou slečnu!
 image-0.02.01.92f671943ccc8e62669fcce741fff37b08ed8d72ecc4551cbd55ce0f5b9f2db2-V
Hned jsem si vybavila, že když vařím pro ty moje zlatíčka, tak na mě myslím, co kdo má rád, jak mu to chutná nejvíce a moje láska k nim se přidává jako další ingredience do připravovaného pokrmu. Najednou jsem pochopila proč mě tak chutnalo u mé babičky! Vše od ní bylo děláno z láskou. Babi díky!
Taky jste to tak měli? Nebo spíše máte? Tak hurá za babičkou na prázdniny. Myslím tím taky vaše děti, které odvezete ke svým maminkám, protože my co už babičky dávno nemáme tak jezdíme se  svými dětmi a dětmi svých dětí za našimi maminkami a protože už jsou dávno babičkami, tak při každé návštěvě říkáme „Babi díky, bylo to výborné! Moc jsme si pochutnali!“ A babi se jen usmívá…..
O té mé babičce a jejich dobrotách se dočtete i v mém e-boku.
Tak hurá na prázdniny!

 

 

Jana Korábiková
Jsem expert přes diety! Patnáct let omylů a pokusů mě dovedlo k poznání, že diety jsou k ničemu. Už více než rok - bez diety a bez dřiny jsem hubenější, zdravější a cítím se v nejlepší životní formě. A ne jen já. Spolu s přítelem máme mínus 25 kg, jíme více a lépe než v minulosti. Povedu vás krok za krokem, jak zvládnout být štíhlejší, zdravější a cítit se a vypadat mladší. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře